Jak wybrać rozmiar zestawu osobistego do laktatora?
17 października, 2021Dlaczego karmienie piersią jest lepsze od mleka modyfikowanego?
Pełen skład mleka kobiecego nie został jeszcze zbadany, a więc żadna mieszanka nie jest w stanie go zastąpić. (1)
Zgodnie z rekomendacją Światowej Organizacji Zdrowia:
- dziecko przez pierwsze sześć miesięcy życia powinno być karmione wyłącznie piersią. Wyłącznie oznacza, że w tym okresie dziecko może być karmione bądź piersią bądź odciągniętym pokarmem kobiecym
- zaleca się kontynuację karmienia piersią do ukończenia drugiego roku życia, a nawet dłużej jednocześnie wprowadzając pokarmy uzupełniające, takie jak warzywa, owoce, mięso czy kasze
Mleko kobiece jest niezwykle cenne nie tylko dla noworodka, ale również dla dziecka powyżej pierwszego roku życia. Kobiecy pokarm nie traci wartości odżywczych. Nie ma potrzeby wprowadzania mleka modyfikowanego. Zgodnie z opinią europejskich ekspertów wprowadzanie pokarmów uzupełniających możliwe jest tylko w uzasadnionych medycznie przypadkach, jednak dopiero po ukończeniu 17 tygodnia życia.
Jakie są korzyści z karmienia piersią dla dziecka?
Karmienie piersią przede wszystkim zmniejsza ryzyko:
- infekcji układu pokarmowego, ucha środkowego, układu moczowego i dróg oddechowych,
- hospitalizacji dziecka w pierwszym roku życia i związanego z tym stresu,
- rozwoju otyłości i cukrzycy typu 1 i typu 2 o około 1/3,
- nagłej śmierci łóżeczkowej, białaczki limfatycznej i szpikowej,
- ciężkich powikłań, takich jak martwicze zapalenie jelit czy posocznica (SEPSA) – w przypadku dzieci przedwcześnie urodzonych.
Zasady karmienia piersią:
Do 6 miesiąca: Na żądanie- gdy dziecko otwiera buzię, ssie paluszki, oblizuje się, czy jest niespokojne, ale 8-12 razy na dobę na 15 minut lub dłużej do każdej piersi. Jeżeli dziecko śpi należy je obudzić po 3-4 godzinach od rozpoczęcia ostatniego karmienia.
Po ukończeniu 6 miesiąca, 6-8 razy na dobę, a po ukończeniu 1 roku życia 3-5 razy na dobę. W tym czasie pokarmy uzupełniające są istotną częścią żywienia.
https://www.gov.pl/web/zdrowie/karmienie-piersia